A füll betegségei
Fülkürthurut
Fülkürthurut tünetei
Nyomás és teltségérzés a fülben, hallászavar, néhány esetben mélyhangú fülzúgás is.
Fülkürthurut okai
Az Eustach-kürt (fülkürt) elzáródása. Leggyakrabban az orr és az orrgarat gyulladásos folyamatainál alakul ki; oka lehet még hirtelen légnyomásváltozás (repülés, merülés), orr és orrgarati tumorok is. A fülkürt elzáródása következtében a középfülből a levegő felszívódik, s a környezet nyomásértékeihez képest nyomás alakul ki. Ennek következtében folyadék keletkezik a dobüregben, vezetéses halláscsökkenést okozva.
Megbetegedési kockázat
Gyermekeknél gyakrabban alakul ki.
Lehetséges következmények és szövődmények
Ha a megbetegedést nem kezelik és az hosszabb ideig fennáll, folyadék képződik a dobüregben. A folyadék szervülve halláskárosodáshoz vezethet.
Megelőzés
Az orr és az orrgarat gyulladásos folyamatait különösen gyermekeknél mindig kezelni kell.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Olyan gyorsan, amint lehet.
Öngyógyítás
Erre nincs lehetőség.
Fülkürthurut kezelése
A legfontosabb a nyálkahártya duzzanatát csökkentő orrcseppeknek az alkalmazása. A dobüreg szellőzését a következő módon érhetjük el:
- Becsukott száj mellett az orrszárnyakat összefogva óvatos préseléssel átjuttatva a levegőt a fülkürtökön. Ballonnal, amit az egyik orrfélbe vezetünk, a másik orr felett zárva, „kakukk", „akkor" vagy „Klára" szavakat mondatva, a ballon légtartalmát a fülkürtön át a középfülbe juttatjuk.
- Ha a ballonos átfújás eredménytelen, előzetes érzéstelenítés után fülkürtkatétert vezetve a fülkürtszájadékhoz, az így átfújható.
- Amennyiben a középfülben folyadék alakult ki, előzetes helyi érzéstelenítés után a szakorvos megnyitja a dobhártyát és a dobűri váladék leszívható.
- Gondoskodnunk kell a fülkürt tartós szellőzéséről. A szellőzést akadályozó tényezőket el kell távolítani. Így az orrgaratmandulát, orrpolipokat műtétileg eltávolítjuk. Kezelni kell az orr és a melléküregek gyulladásos folyamatait. A középfül szellőzése tartósan biztosítható egy kis műanyag csövecskének a dobhártyán át a dobüregbe történő behelyezésével. A tubus több hónapon át is a dobüregben hagyható.